Seo Pagerank Spam bitti yaşasın Trustrank

Google artık SEO ya bağlı değişken olan PR ile sıralama yapmıyor. İçerik kalitesini ölçümleyerek sıralama yapıyor. TrustRankStanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanan ve spama karşı mücadelede kullanılan bir link analiz tekniğidir. Spam olan web sayfalarının yarı otomatik bir şekilde belirlenmesidir.

Günümüzde bir çok web sayfası ticari nedenlerle arama motoru sonuçlarında yükselmek istemekte ve bunun için spam tekniklerini kullanmaktadır. Her sayfanın insan editörler tarafından incelenmesi çok zor olduğundan, bazı güvenilir sayfalar işaretlenir ve ondan alınan link çıkışlarındaki sitelere puanlar verilir.

Daha anlaşılır ifadesiyle asparagas yani gerçek olmayıp masa başında uydurulmuş söylemlerden kaçınmanız gerekiyor. Bu zihniyet yok yerine kalmadı söylemini tercih eder. Sizin aradığınız aslında yoktur ama taze bitti demeyi çıkarları açısından uygun görürler. Her web sitesi olan Google’da üst sırada olmak için çaba gösterir. Kimi yalan haberlerle kimiyse gerçekten yaptıklarını yazarak. Google’ da üst sıralara çıkmanın ilk yolu yaptığınız işi doğru bir şekilde yazmaktır. İnsanlar bilgiye arama sonuçlarından ulaşacakları için sizin içeriğiniz Meydan Larousse kadar olmasa da doğru cevaplar içermelidir. Nasıl ki bir tezgahtar sıcak satışta karşı karşıya olduğu müşterisinin ihtiyaçlarını geçmiş tecrübeleri gereği derhal sezip onu ürünler arasında doğru rafa yönlendirebiliyorsa sizde aranacak olan kelimelerin öngörüsünü yapıp uygun şekilde metne dökerseniz işinizin kitabını yazmış olursunuz. İşinizi sizden iyi kimse ifade edemez. Ancak ilk intiba için ikinci bir şans yoktur. Web sitenizi ziyaret den potansiyel müşterilerinize işinizi en iyi şekilde ifade etmenin ilk yolu yazmaktır.

Örnek işletme Kırtasiye olsun;

Arama kelimeleri; kalem, silgi, defter, kap, etiket, yapıştırıcı….

Yukarıdaki örnekte işletme web sitesinin ilgili sayfasında aranacak kelimeleri seçerken alaka kurması gerekmektedir. Kaleme ihtiyacınız varsa silgi de lazım olabilir, defteriniz varmıydı ? Kaplamak istemezmiydiniz ? Yapıştırıcı mı yoksa bant mı verelim ? diyebilirsiniz. Ancak yazıcı yada raptiye verelim demezsiniz. Çünkü bir sayfada birden fazla senaryo yazarsanız o film takip edilmesi zor olacağından izlenmez. Ürün veya hizmetlerinizi tanıtırken kategorize edip mümkün olduğunca detaylı ve anlaşılır şekilde çok fazla sayfa oldu endişesi taşımadan farklı sayfalar oluşturup yazmalısınız. Bir kartvizite sığdırmaya çalışır gibi değil de her ürün için en azından bir broşür hazırlar gibi hareket etmelisiniz. Korkmayın kağıt matbaa dizgi gibi masraflarınız olmayacağı gibi dağıtım için adam tutmanıza da gerek olmayacaktır.
Google terimlerinin anlamlarından bahsetmek gerekirse;

SEO : bir lafa bakarım sözmü diye birde söyleyene bakarım adam mı diye…

Aranacak olan kelimeye bakıp o kelime ya da deyimi sizden evvel aramış insanların oluşturduğu listeyi önem sırasına göre dizip sonuçları listeleyen Google benzeri arama sitelerinin bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken detayların genel adına SEO Search Engine Optimization arama altyapısının iyileştirilme işidir.

Öğretmen tek soru sordu; sınav başlasın dedi. Soru “Risk nedir ?” Cevap net ve tek kelime idi. Üstelik cevap kağıdında direk adının yanına devam etmişti; “budur.”

Eğer bilinen bir marka değilseniz tek kelime ile bulunmanız çoğu zaman mümkün değildir. Bunun için küçük bir mahallede yaşayan bir esnafı düşünün. Ondan satın alınan bir ürünün en iyi pazarlayanı satın alandır. Gittiği yerde ve genelde sizin ürününüze ihtiyacı olan insanlara anlatır. İhtiyacı olmasa bile aslında reklamınız yapılmış demektir. Arama yapılan siteler pazarlayanların bu çabalarını başarı sırasına dizip puan verirler. Örnek yine kırtasiye olsun. Aradığı rapido kalemi bulan kişi bakkalda karşılaştığı arkadaşına kırtasiyeden aldığını ve aklında kalan bir başka ürünü sohbet içinde aktarmış olsun. Arkadaşı ya da ortamı dinleyen kişiler ihtiyaçlarını gözden geçirirken kırtasiye akıllarının bir köşesine yer edecektir. İhtiyaç sırasına göre kırtasiyeden önce gidebileceği alternatif yerleri düşünür ve kararını verir. Bu süreçte aranacak kelime ürünse ve ihtiyaç duyulabilecek alternatif ürünlerde varsa pazarlama esnasında sözü itibar gören insanların yaptırımı her zaman önplandadır. Bize bir ev lazım dersiniz, emlakçı çevreniz yoksa ilk düşüneceğiniz kişi işinizi çözebilecek biridir. Hele bir de tadilat işlerini de aynı kişi hallederse üzerinizden büyük bir yük almış olacaktır. Başa dönecek olursak ürün ve lüzumlu alternatif ürünler yazılır. Pazarlama sürecinde sözü itibar gören yakınlarınız şeklinde bahsedilenler alternatif sitelerdeki bağlantılarınızdır. Buna pagerank denir. Yani aranan kelime ile ilk sırada çıkan site alternatif sitelerden ismi ve bağlantısı geçen referansı olan sitedir. Spam asparagas demektir. Trustrank içi boş olmayan kaliteli içerikli demektir. Aranan kelime keyword açıklaması Description para karşılığı reklam verilen kelimelere adwords denmektedir. Basalım parayı üste çıkalım demeniz mümkün değildir. Pozisyonunuzu belirleyen itibarınızdır. Yıllarını verip isim yapmış firmalara yeni açılan bir işletme rakip olamaz. Google reklam alanlarında isminizin geçmesi için adword hizmetinden faydalanabilirsiniz ancak bunun reklam olduğunu unutmamalısınız. Bu işlem tek başına sizi üst sıraya çıkarmaz. İşinizi en iyi şekilde ifade edip rakiplerinizden farklarınızı ortaya koyup sitenizi ziyaret eden müşteri adaylarınızı daha uzun süre sitenizde tutabilecek akılcı çözümler bulmalı ve doğru bir şekilde uygulamalısınız.

 

Özetle SEO arama altyapısının iyileştirilmesidir. Nasıl ki siz evinizi, yaşam mahalinizi oluştururken ilk düşünen mimar ise web sitenizi oluşturan tasarımcılarda altyapınızı yukarıda kısaca açıklanmaya çalışılan şekilde ancak işinizi işinizi en iyi şekilde ifade ederek hazırlamalıdır. Hazırlıklar sonrasında analiz edip sonuçlara göre iyileştirmeler yapmalıdır. Marka olmak süreç ister markayı üste taşımak süreklilik ister.