Yeşil renkte bir perde önündeki oyuncu veya objenin kamera tarafından kaydı alındıktan sonra bilgisayar ortamında perdedeki rengin videodan ayıklanıp arka plana istenen sabit veya hareketli görüntünün aktarılmasıdır.

Stargate Studios 2009 Virtual Backlot Demo from Stargate Studios on Vimeo.

 

Yukarıda okuyup izlediğiniz üzere insanların dikkatlerini çekebilmek için yapılan bu çabalar teknolojiye paralel hızla devam etmektedir. Yurdumuzun şeklini ve illerimizi gösteren siyasi haritaların coğrafi haritalara dönerken bölgelerimizdeki mevsimsel hava koşullarını takip ederdik eskiden. Şimdi öyle mi ? Hava durumu sunan spikerlerin harita önünde durduğu sonrasında haritaların boyut kazandığı dahası animasyonlarla anlatımı destekleyen teknolojik yenilikler hep dikkat çekmek ve daha basit anlaşılabilir olmak için tasarlanıp uygulandı.

Reklamlarda ürünler tanıtılırken senaryolar yazılır, cast’a gönderilip uygun oyuncular bulunur, en doğru mekan, ışık, ortam hazırlanır, tanıtımı yapılır oldu. Ve çoğu zaman hafızalara kazınan işler gerçekleştirip ürün pazarlamasında çok önemli bir yer kazandılar. Yazılı basın tek renkten çok renkliliğe geçtikten sonra hızla resim ağırlıklı hale geldi. Manşetler görselin üzerine destekleyici ve dikkat uyandırmak üzere yazılır oldu. Gazetelerin arka sayfa güzelleri derken magazin ekleri oldu. Şimdi öyle mi ? İnternet arşivleri 15 yılı bulan gazeteler var. Tüm haberler sıcağı sıcağına web sitelerinde yayınlanır oldu. Çok büyük resim galerileri ve video arşivleri oluştu. Haberi destekleyen resimlerden çok videoları yayınlar hale geldiler.

Televizyonlar reklam türlerini de değiştirdi. Dizide markayı alenen gösterir oldu. Ekranın bir bölümünü parselleyip alt yazı ya da yanda tanıtım yapabiliyor. Hatta bir tezgahtardan dinlermiş gibi sıcak satış şekliyle doğrudan satış yöntemi uygulanıyor.

 

Maliyetleri yüksek olan tüm bu çabalar reklam içindir.

 

İnsanlar artık ürün ya da hizmeti almadan önce televizyon ve internetten izler hale geldi. Saç ekimi yaptırırken nelere dikkat etmesi gerektiğini izledi, hakkında fikir sahibi olmadığı endişelerini dindirmek için izleyip dinlediği görüntülü ansiklopedilerden faydalanır oldu. Aldığı ürünü nasıl uygulayacağını alırken dinledi ancak almadan izlemek istedi. Şaka yollu paylaşımlar izlerken reklam görüp tıklayıp kendini ürünü araştırırken buldu.

 

Ülkemiz AVM kültürü ile rafta aradığını bulmaya alışmış hale gelirken Avrupa internet üzerinden sıcak satışı gerçekleştirme yolunu deniyor. Ürün ya da hizmeti size özel anlatan sizin soracaklarınızı öngörüp yönlendiren hatta  nasıl yardımcı olabilirim sorusuyla yapay bir zeka ürünü olarak size yardımcı olmaya çalışıyor. Kültürümüzde var olan müşteriyi kapıda karşılayıp, halinden istediğini anlayıp takdim eden esnafımızın işi artık internette kolay.  Net anlat ile Teknoloji yanınızda.

 

İşinizi sizden iyi kimse ifade edemez. Ancak ilk intiba için ikinci bir şans yoktur. Web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinize işinizi en iyi şekilde ifade etmek için bizimle çalışmak ister misiniz ?